sobota, 2 listopada 2013

Szkoła motocross "I klasa"

Szkoła motocross " MX Racing Team by Kowalski " gromadzi coraz większą ilość uczniów i zainteresowanych nauką jazdy motocyklem w terenie . W artykule chcemy przybliżyć podstawowe zagadnienia które zainteresują osoby planujące szkolenie.

Jak zacząć
Zacząć musimy od ustalenia stopnia zaawansowania, przydziału do grupy wiekowej. Zależnie od ustaleń Trener przydzieli nas do grupy lub ustali indywidualne zajęcia, które pozwolą dopasować umiejętności do planowanego treningu. Musimy pamiętać że nauka (szczególnie na początku) to nie wyścigi. Czasem widzimy jak wielkie są ambicje i świeżo przyjęci próbują nawiązać walkę z innymi uczestnikami, dopingowani przez rodziców którzy krzyczą "gazu, szybciej" Jest to dobra cecha, ale w późniejszym okresie szkolenia. Trzeba z pokorą przyjąć że często nawet 7 latek jedzie znacznie szybciej niż osoba dorosła. Liczy się bezpieczeństwo i samą jazdę dopasowujemy do umiejętności, a prędkość przyjdzie sama.
Wracając do tematu, najmłodsi zaczynają na malutkim niskim, łatwym w prowadzeniu motocyklu 50cc Yamaha PW. Motocykl jest trzymany na pasku przez trenera, a sam uczeń przyswaja sobie aspekty-gaz/hamulec. Decyzję kiedy puścić takiego malca samemu podejmuje trener.
Młodzież na większych motocyklach uczy się ruszania i kontroli nad motocyklem na słabszej maszynie, o łagodnym charakterze - Yamaha TT. Bardziej zaawansowani od razu  wrzucani są na głęboką wodę, czyli maszynę typowo wyczynową- Yamaha 250 4T. 

4 letni uczeń podczas zajęć

Czego uczymy
Początki jazdy w grupie to przede wszystkim szlif postawy! Wskazówki kilku podstawowych zachowań ćwiczone są od kilku do kilkunastu lekcji. Po takim treningu prędkość i bezpieczeństwo wyraźnie wzrastają. 
Widać pierwsze efekty i sama jazda zaczyna adeptowi sprawiać wielką przyjemność.

Trener daje wskazówki prawidłowej postawy

Systematyczność
Motocross jest dyscypliną sportu w której konieczna jest niebywała kondycja zawodnika. Regularne uczestnictwo w treningach pozwala budować partie mięśni które w  codziennym życiu nie są eksploatowane, a mają wielkie znaczenie podczas jazdy motorem. Widzimy często jak trudno jest nowicjuszom jeździć na stojąco, kiedy ręce opadają a głowa lata jak u kukiełki - Trening regularny pozwoli nam pozbyć się tych niedogodności które uniemożliwiają bezpieczną i poprawną jadę. Bardzo ważne jest też samo nastawienie adepta motocrossu, od samego żywienia aż po sen. Na trening przychodzimy zawsze w najlepszej kondycji!
Trener błyskawicznie zauważy nieprzespaną noc czy przebytą imprezkę. Niema mowy o takich wyskokach.

Motocykl
Nadszedł moment zakupu odpowiedniego motocykla. Trener dokładnie wskaże typ maszyny i doradzi przy kupnie. W znacznej części uczniowie korzystają z maszyn z drugiej ręki. Taki sprzęt musi być serwisowany i utrzymany w nienagannym stanie technicznym. 
Mx Racing Team posiada własny serwis motocykli i wszystkie ewentualne naprawy jesteśmy  w stanie wykonać, i dostarczyć sprawny motocykl na trening.

Strój motocross
Ustalajmy takie elementy jak kask, kołnierz usztywniający z trenerem, to trener dopasuje te elementy do naszych zamiarów, zależnie od tego czy to będzie w przyszłości wyczynowa jazda, czy rekreacyjna. Często rodzice kupują na własną rękę różnego typu ochraniacze, które mają inne przeznaczenie niż motocross i są w późniejszym okresie przeszkodą w prawidłowym szkoleniu.Spełniliśmy podstawowe wymagania i na tym etapie możemy myśleć o prawdziwych treningach. Tu swoją wielka rolę odgrywają opiekunowie dzieci i młodzieży - muszą dzielnie uczestniczyć w regularnych zajęciach. 
Adept podczas treningów będzie się spotykał z innymi zawodnikami na różnych torach motocrossowych nawet 3 razy w tygodniu. Takie zajęcia grupowe cieszą się szczególną sympatią wśród uczniów. Możliwość rywalizacji z kolegami  i sportowa atmosfera zawsze towarzyszy  naszym treningom.
Sam trening zazwyczaj składa się z zapoznania z torem , rozgrzewki i  zajęć, gdzie szlifowane są techniki jazdy . Bystre oko Mirka Kowalskiego śledzi każdego z osobna.
 Podczas przerw jeśli któryś z uczestników tego wymaga poprawiany jest indywidualnie, a jego poczynania rozliczane są przy następnej przerwie. Dbałość o bezpieczeństwo i nauka prawidłowych zachowań  przeplata się z nauką techniki jazdy .Motocross jest bardzo trudnym sportem i wymaga wielu godzin nauki.
Zachęcamy do korzystania z naszych zajęć. Często nauka na własną rękę prowadzi do nabycia złych nawyków, których ciężko oduczyć przyszłego zawodnika, jazda bez trenera jest  niebezpieczna i może się skończyć kontuzją.

!-- CIASTKA -->